www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Śr paź 28, 2020 3:44 pm

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr kwi 16, 2014 10:17 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 09, 2008 7:19 pm
Posty: 142
Przyznam się szczerze, że nie widzę dużej różnicy pomiędzy określeniem: "usprawiedliwienie z wiary" lub "na podstawie wiary" a usprawiedliwieniem "przez wiarę". Czy jest za tym ukryta jakaś głębia, której ja nie potrafię dostrzec, czy też może jest tak jak podaje przekład Biblii Poznańskiej: "...który obrzezanym udziela usprawiedliwienia dzięki wierze oraz nie obrzezanym również dzięki wierze". To, że te określenia są analogiczne względem siebie sugeruje również sam kontekst. Proszę o jakiś komentarz.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr kwi 16, 2014 12:35 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8490
Lokalizacja: Kraków
Ok, w takim razie przeczytajmy bezpośredni kontekst:

"Sądzimy bowiem, że człowiek osiąga usprawiedliwienie przez wiarę, niezależnie od pełnienia nakazów Prawa. Bo czyż Bóg jest Bogiem jedynie Żydów? Czy nie również i pogan? Zapewne również i pogan. Przecież jeden jest tylko Bóg, który usprawiedliwia obrzezanego dzięki wierze, a nieobrzezanego - przez wiarę. Czy więc przez wiarę obalamy Prawo? żadną miarą! Tylko Prawo właściwie ustawiamy" [Rzym. 3:28-31 BT]

Bóg dał Żydom Prawo Mojżeszowe, którego podstawą jest umiłowanie Boga z całego serca, a bliźniego jak siebie samego. Żydzi mają coś więcej niż poganie, ponieważ Prawo Mojżeszowe zostało im dane po to, żeby prowadzić ich do Mesjasza [Gal. 3:24]. Dlatego podstawą usprawiedliwienia dla obrzezanych jest wiara (mimo posiadania Prawa).

Poganie nie mieli Prawa Mojżeszowego, które miałoby ich prowadzić do ich Mesjasza - mają sumienie i prawo naturalne. Dlatego są usprawiedliwiani "bezpośrednio" przez wiarę. Oznacza to również, że usprawiedliwienie ich "bezpośrednio" przez wiarę nie oznacza obalenie Prawa Mojżeszowego, tylko jego właściwe ustawienie, z którego również poganie mogą korzystać - o ile robią z Prawa właściwy użytek [I Tym. 1:9].

To tak, jakby bilet wstępu na tę samą imprezę okolicznościową (nie mylić z imprezą o charakterze alkoholowym) istniał w dwóch wersjach - jeden z "pakietem dodatkowym", a drugi bez tego pakietu. Do wejścia na imprezę uprawnia wyłącznie ważny bilet - dlatego ci, którzy posiadają bilet wraz z "pakietem dodatkowym" wchodzą na podstawie biletu. Ci, którzy mają sam bilet, wchodzą dzięki biletowi. Bilet jest ten sam, posiadacze "pakietu dodatkowego" nie mogą wejść na podstawie pakietu, jeśli nie jest on połączony z samym biletem. Nie są również lepsi od tych, którzy pakietu nie mają, ale sam pakiet nie zostaje wyrzucony "na bramce", bo przydaje się po wejściu i jego posiadacze powinni się podzielić z osobami posiadającymi sam bilet. Okazuje się, że właściwe zastosowanie pakietu już po wejściu służy jednym i drugim.

Mam nadzieję, że ta ilustracja jest zrozumiała. :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr kwi 16, 2014 2:45 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 15, 2010 9:13 pm
Posty: 132
S.W.nieskończone dzięki!Właśnie to mnie nurtowało jakby od zawsze.Słuchałam a nie rozumiałam....


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn kwi 06, 2020 11:27 am 
Offline

Dołączył(a): Cz wrz 15, 2011 11:23 pm
Posty: 405
Wczoraj przy czytaniu listu do Koryntian zauważyłem zdanie, które jest niemalże identyczne w konstrukcji jak zdanie w liście do Rzym 3:30 i myślę, że pomaga zrozumieć słowa z listu do Rzymian 3:30. Podobnie 2 list Piotra 3:5 potwierdza pewną zasadę “z/przez”

“A jednak w Panu ani mężczyzna nie jest bez kobiety, ani kobieta nie jest bez mężczyzny. Jak bowiem kobieta jest z [ἐκG1537] mężczyzny, tak też mężczyzna przez[διά g1223] kobietę, lecz wszystko jest z[ἐκG1537] Boga.” 1 Kor 11:11-12

“Tak więc twierdzimy, że człowiek zostaje usprawiedliwiony przez wiarę, bez uczynków prawa. Czy Bóg jest jedynie Bogiem Żydów? Czy też nie pogan? Istotnie, i pogan; Ponieważ jeden jest Bóg, który usprawiedliwi obrzezanych z[ἐκG1537] wiary i nieobrzezanych przez[διά g1223] wiarę.Czy więc obalamy prawo przez wiarę? Nie daj Boże! Przeciwnie, utwierdzamy prawo.” Rzym 3:28-30


“Tego bowiem umyślnie nie chcą wiedzieć, że niebiosa były od dawna i ziemia z[ἐκG1537] wody, i w[διά g1223] wodzie stanęła przez słowo Boże” 2 Pt 3:5

Zauważymy, że w każdym przypadku kolejność ma znaczenie. Paweł w liście do Rzymian 3:1-2 m.in. podkreślił, że pochodzenie żydowskie istotnie ma znaczenie, że Bóg wybrał Żydów powierzając im swoje Słowo. Żadna ze stron nie powinna o tym zapominać. Mimo tego, że Bóg jest Bogiem zarówno Żydów jak i Pogan [Rzym 3:29] to Bóg wybrał Żydów m.in. po to aby "przetarli szlak", zachowując Słowo oraz “dać” nam Mesjasza.

Każdy człowiek bez różnicy zostaje usprawiedliwiony przez wiarę [Rzym 3:28, Ef 2:8] gdyż wszystko jest z Boga lecz Żydom jako pierwszym została głoszona ewangelia aby zostali usprawiedliwieni z wiary, która miała już swoje korzenie w Pismach a wypełnienie w Chrystusie, który przyszedł w ciele aby umrzeć za nasze grzechy i zmartwychwstać ku naszemu usprawiedliwieniu. My jako wierzący z pogan w następstwie zostaliśmy usprawiedliwieni przez wiarę tak samo jak Żydzi lecz w odpowiedniej kolejności. [Rzym 1:16]

Bardzo podobnie ma się sprawa ze stworzeniem mężczyzny i kobiety. Adam został stworzony wpierw a później Ewa z Adama lecz wszystko jest z Boga. Jest pewien porządek w Bożym planie stworzenia i zbawienia człowieka, który ma znaczenie i podważanie tego porządku ma swoje konsekwencje zarówno odnośnie kwestii Żydów i Pogan oraz porządku w rodzinie.

Odnośnie przykładu z 2 Listu Pt 3:5 są to słowa odnoszące się do księgi rodzaju 1:9, mówiące, że był czas w którym ląd/ziemia była przykryta wodą lecz w pewnym momencie Bóg nakazał aby wody zebrały się w jednym miejscu ukazując suchy ląd. Tak więc ziemia była w wodzie, z wody i przez wodę została nam ukazana. Tak jak dziecko już istnieje w łonie matki i pochodzi z łona lecz w pewnym okresie przyjdzie przez mamę na ten świat a wszystko jest z Boga.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL